تبلیغات
سربازان گمنام امام زمان (عج)

سربازان گمنام امام زمان (عج)
 
به وبلاگ گمنامان خوش آمدید.
نظر سنجی
کدام یک از نهادهای نظامی را دوست دارید؟
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسک
جامعه اطلاعاتی ایالات متحده

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریكا
      جامعه اطلاعاتی آمریكا كه متشكل از سازمان‌ها و دفاتر اطلاعاتی و پشتیبانی اطلاعاتی وزارت دفاع و واحدهای اطلاعاتی بعضی از وزارتخانه‌های ایالات متحده و سازمان اطلاعات مركزی است و از پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین تجهیزات و ابزارآلات سود می‌جوید، تلاش می‌نماید تا با برقرار كردن تعاملی مناسب مابین سازمان‌ها و دفاتر اطلاعاتی گوناگون آن كشور در راستای وظایف ذاتی خود، آنان را مطابق نیازها و خواسته‌های سیاست‌گذاران رهبری كند و در این راستا با تعیین شرح وظایف مشخص هر كدام از این مراكز اطلاعاتی سعی می‌كند در ماموریتهای ملی و فراملی خود به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
جامعه اطلاعاتی آمریكا به دلایل متعدد از جمله برخورداری از بودجه كلان و دسترسی به آخرین پیشرفت‌های تكنولوژیك، از توانمدی‌های بالایی برخوردار است. و از این رو دارای روابط بسیار نزدیك و تاثیرگذار با بسیاری از سازمان‌های اطلاعاتی كشورهای دیگر است تا جایی كه برخی از این سازمان‌های اطلاعاتی و با هدایت سازمان‌های اطلاعاتی آمریكا تاسیس شده و در راستای منافع ایالات متحده فعالیت می‌كنند. لذا شناخت ساختار جامعه اطلاعاتی آمریكا به عنوان بزرگترین دشمن جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تاكنون جامعه اطلاعاتی آمریكا بنا به شرایط روز و مقتضیات زمان و بر مبنای خواسته‌های سیاستگذاران و تحولات جهانی، ساختار و وظایف خود را تغییر داده و متناسب ساخته است. این تغییرات در مراحل زمانی نظیر جنگ جهانی دوم، دوران جنگ سرد، پس از فروپاشی شوروی و پس از واقعه 11 سپتامبر قابل ملاحظه بوده است.
به علت نارسایی مدیریتی اطلاعات به دست آمده در خلال جنگ جهانی دوم كه توسط شاخه‌های گوناگون نظامی تهیه می‌شد رییس‌جمهور فرانكلین روزولت  به ویلیام جی. دوناوان  كه یك حقوقدان اهل نیویورك و كلنل سابق ارتش بود، دستور داد تا طرحی را برای تاسیس یك سرویس اطلاعاتی تهیه كند دوناوان تلاش‌های گسترده‌ای را برای ایجاد یك دستگاه متمركز اطلاعات غیر نظامی در تكمیل اطلاعات نظامی آغاز كرد كه این امر منجر به تاسیس دفتر خدمات استراتژیك  به ریاست دوناوان در ژوئن 1942 زیر نظر فرماندهی ستاد مشترك شد. دوناوان اولین رییس ساختار اطلاعاتی مركزی در ایالات متحده شد تشكیلاتی كه بعدها به سازمان اطلاعات مركزی (سیا) تغییر شكل داد. وظیفه دفتر خدمات استراتژیك جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مورد نیاز ستاد مشترك و هدایت عملیات‌های خاص یا عملیات‌‌های مخفی كه نمی‌‌توانست توسط دیگر سازمان‌ها یا تشكیلات نظامی اجرا گردد، بود. در خلال جنگ جهانی دوم، دفتر خدمات استراتژیك جابجایی قوای دشمن و دیگر اطلاعات حساس را برای طراحی عملیات‌های نظامی برای سیاستگذاران و نظامیان تهیه می‌نمود.
پس از جنگ جهانی دوم و در زمان جنگ سرد نیاز به اطلاعات خوب و اینكه چه كسی بایستی مسئولیت هدایت عملیات‌های اطلاعاتی را در اختیار داشته باشد باعث شد تا جانشین روزولت یعنی رییس‌جمهور هری اس. ترومن دفتر خدمات استراتژیك را در اكتبر 1945 منحل كرده وظایف آن را به وزارت جنگ و وزارت خارجه محول نماید. دوناوان طرح تاسیس یك سازمان غیر نظامی را مطرح كرد كه به شدت از سوی اف‌بی‌آی و سازمان‌های نظامی به علت نگرانی از نفوذ آن مورد مخالفت قرار گرفت. ترومن در ژانویه 1946 گروه اطلاعات مركزی  كه وظیفه هماهنگی اطلاعات به دست آمده از سازمان‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی را بر عهده داشت، تاسیس نمود. گروه اطلاعات مركزی تحت سرپرستی اطلاعات ملی  قرار گرفت كه متشكل از رییس‌جمهور، وزیر امور خارجه، وزیر جنگ و نیروی دریایی بود و برای اولین بار در تاریخ اطلاعات آمریكا یك سازمان اطلاعاتی مستقل در زمان صلح مشغول به فعالیت شد.
كمتر از دو سال بعد قانون امنیت ملی مصوب 1947 در كنگره به تصویب رسید كه در آن شورای امنیت ملی  و تحت مسئولیت این شورا، سازمان اطلاعات مركزی (سیا) تاسیس گردید.
جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریكا سازمانی است متشكل از سرویس‌های اطلاعاتی و دستگاه اجرایی دولت مركزی كه تمامی فعالیت‌های اطلاعات داخلی و خارجی، طرح‌های نظامی و جاسوسی را برعهده دارد.
این جامعه براساس قانون اجرایی 12333 در تاریخ 4 دسامبر 1981 به دستور رییس جهمور وقت آمریكا، رونالد ریگان تاسیس گردید .
جامعه اطلاعاتی آمریكا به رییس‌‌اطلاعات ملی كه مشاور ارشد اطلاعاتی رییس‌جمهور می‌باشد گزارش می‌دهد و رییس اطلاعات ملی مستقیماً به رییس‌جمهور و شورای امنیت ملی   گزارش می‌نماید. در این راستا 3 گروه به رییس اطلاعات ملی كمك می‌نمایند.
 معاون ارشد مدیر اطلاعات ملی.
 شورای اطلاعات ملی .
 دیگر معاونین رییس اطلاعات ملی.( )
تا قبل از آوریل 2005 رییس سازمان اطلاعات مركزی، ریاست جامعه اطلاعاتی آمریكا را علاوه بر مدیریت سیا بر عهده داشت وی همچنین مشاور عالی اطلاعاتی رییس‌جمهور بود.
فعالیت‌های جامعه اطلاعاتی تحت دو موضوع متمایز از یكدیگر انجام می‌شود : برنامه اطلاعات ملی و برنامه اطلاعات نظامی.
 برنامه اطلاعات ملی  كه در گذشته به نام برنامه اطلاعات خارجی ملی معروف بود و بنا به تعریف قانون امنیت ملی 1947 (كه تجدید نظر شده) «به تمام برنامه‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌های جامعه اطلاعاتی كه همانند تمامی برنامه‌های جامعه اطلاعاتی مشتركاً توسط رییس اطلاعات ملی و وزیر یا رییس سازمان یا رییس‌جمهور تعریف می‌گردد، گفته می‌شود. این موضوع، برنامه‌ها، پروژه‌ها یا فعالیت‌های بخش‌های نظامی برای اكتساب اطلاعات كه صرفاً برای برنامه‌ریزی و هدایت عملیات‌های نظامی تاكتیكی توسط نیروهای مسلح ایالات متحده بكارگرفته می‌شود را در بر نمی‌گیرد». طبق قانون، مدیر اطلاعات ملی مسئولیت و نظارت بر برنامه اطلاعات را بر عهده دارد و قدرت او محدود شده است.
 برنامه‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌های بخش‌های نظامی برای اكتساب اطلاعات كه صرفاً جهت برنامه‌ریزی و هدایت عملیات‌های نظامی تاكتیكی توسط نیروهای مسلح ایالات متحده استفاده می‌شود، برنامه اطلاعات نظامی  نام دارد. برنامه اطلاعات نظامی توسط وزیر دفاع كنترل و هدایت می‌شود. در سال 2005 وزارت دفاع برنامه اطلاعات نظامی مشترك  و برنامه فعالیت‌های مرتبط و اطلاعات فنی  برای شكل‌دهی برنامه اطلاعات نظامی با یكدیگر ادغام نمود. از زمان تعریف این دو برنامه و تفكیك آنها، هرگاه دو برنامه هم‌پوشانی پیدا می‌كنند و وظایف اطلاعات نظامی مورد مخاطب است، فعالیت‌های اطلاعات وزارت دفاع گاهاً با مشكلات بغرنج مواجه می‌شود.
 لازم به ذكر است كه در گذشته علاوه بر دو فعالیت اطلاعاتی فوق فعالیت اطلاعاتی دیگری به نام تاكتیك‌های اطلاعاتی و فعالیت‌های مرتبطه  وجود داشت كه جزء اختیارات وزیر دفاع محسوب می‌شود و نیازمندی‌های خاصی را كه سرویس‌های نظامی و فرماندهی عملیات‌های مخصوص  تعریف نمودند، مرتفع می‌كرد كه این برنامه در اطلاعات نظامی خلاصه گردید.
اعضای جامعه اطلاعاتی آمریكا
امروزه جامعه اطلاعاتی آمریكا متشكل از 16 سازمان دولتی فدرال، سرویس و دفتر یا دیگر سازمان‌های دارای شاخه اجرایی كه دارای نقش اطلاعاتی در سازوكار اطلاعات ملی دارند، می‌باشد كه در زیر معرفی شده‌اند. لازم به تاكید است كه سایت جامعه اطلاعاتی آمریكا صراحتاً تعداد اعضای خود را به شرح زیر 16 عضو اعلام می‌نماید.( )
 مستقل
 1) سازمان اطلاعات مركزی (سیا) 
 وزارت دفاع ایالات متحده
 2) سازمان امنیت ملی
 3) سازمان اطلاعات ژئو فضایی ملی
 4) دفتر شناسایی ملی
 5) سازمان اطلاعات دفاع
 6) اطلاعات ارتش
 7) سازمان اطلاعات نیروی هوایی
 8) دفتر اطلاعات نیروی دریایی
 9) اطلاعات تفنگ‌داران دریایی
 وزارت امنیت داخلی
 10) اطلاعات گارد ساحلی
 11) تحلیل اطلاعات و مدیریت حفاظت از زیرساخت‌ها
 وزارت دادگستری ایالات متحده
 12) سازمان مبارزه با مواد مخدر، دفتر اطلاعات امنیت ملی
 13) دفتر تحقیقات فدرال (اف. بی.آی)، معاونت اطلاعات
 وزارت انرژی ایالات متحده
 14) دفتر اطلاعات
 وزارت امور خارجه ایالات متحده
 15) دفتر اطلاعات و تحقیقات
 وزارت خزانه‌داری ایالات متحده
 16) دفتر پشتیبانی اطلاعات
همچنین شورای اطلاعات ملی در این جامعه حضور پیدا می‌كند.
تا قبل از این تغییرات جامعه اطلاعاتی آمریكا دارای 13 عضو به قرار زیر بود كه بعدتر یا اضافه شدن اطلاعات گارد ساحلی به 14 عضو افزایش پیدا كرد : ( )
 مستقل
 1) سازمان اطلاعات مركزی
 وزارت دفاع ایالات متحده
 2) سازمان اطلاعات دفاع
 3) سازمان امنیت ملی
 4) اطلاعات ارتش
 
 5) اطلاعات نیروی دریایی
 6) اطلاعات نیروی هوایی
 7) اطلاعات تفنگ‌داران دریایی
 8) سازمان تصویربرداری و نقشه‌برداری ملی
 9) دفتر شناسایی ملی
 10) دفتر اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه
 11) دفتر اطلاعات وزارت انرژی
 12) دفتر پشتیبانی اطلاعات وزارت خزانه‌داری
 13) اف.بی.آی (وزارت دادگستری)
 شرح مختصر درباره اعضای جامعه اطلاعاتی آمریكا
 معرفی اعضای جامعه اطلاعاتی به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد :
 سازمان اطلاعات مركزی سیا، امكانات بالقوه تحلیلی تمامی منابع موجود همه جهان، خارج از مرزهای آمریكا را در اختیار دارد. این سازمان طیفی از مطالعات كه تمامی موضوعات مورد علاقه سیاست‌گذاران امنیت ملی را در خود دارد، پوشش می‌دهد و تولید می‌نماید. همچنین سیا جمع‌آوری اطلاعات از طریق منابع انسانی و در موارد خاص، انجام عملیات‌های مخفی را با هدایت رییس‌جمهور بر عهده دارد (عملیات پنهان، عملیات یا فعالیت‌های دولت ایالات متحده است برای ایجاد تاثیر سیاسی، اقتصادی یا نظامی در خارج از كشور به گونه‌ای كه نقش ایالات متحده ظاهر نشود یا به صورت علنی قبول نشود).
 سه آژانس اطلاعاتی در وزارت دفاع كه شامل سازمان امنیت ملی، دفتر شناسایی ملی، سازمان اطلاعات ژئو فضایی ملی، بیشترین بودجه اطلاعات ملی را به خود اختصاص می‌دهند. سازمان امنیت ملی مسئول اطلاعات مخابراتی و جمع‌آوری آن در سرتاسر جهان است. دفتر شناسایی ملی مسئولیت توسعه و اجرای عملیات شناسایی ماهواره‌ای است. سازمان اطلاعات ژئو فضایی، داده‌های ژئو فضایی را تهیه كرده ـ از نقشه و چارت تا پایگاه داده‌های كامپیوتری شده بسیار پیشرفته وسعت دارد ـ و از آن برای هدف‌گیری در زمانی كه دقت اسلحه‌های هدایت‌شونده بدان متكی است استفاده می‌شود.
 علاوه بر این سه سازمان، سازمان اطلاعات دفاع مسئول رایزنان دفاعی است و همچنین مسئول فراهم كردن محصولات اطلاعاتی مختلف برای وزارت دفاع می‌باشد. اگر چه قانون بازنگری اطلاعات، اختیارات مدیریتی و بودجه‌ای وسیعی در خصوص سازمان‌های زیر مجموعه وزارت دفاع به رییس اطلاعات ملی داده است لاكن این امر باعث سلب اختیار وزیر دفاع در مقابل این سازمان‌ها نمی‌گردد.
 دفتر اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه، یكی از كوچكترین اعضای جامعه اطلاعاتی است اما تحلیل‌های این دفتر با كیفیت بالا شناخته می‌شود. دفتر اطلاعات و تحقیقات صرفاً یك آژانس تحلیل است و گزارش‌های سیاسی جمع‌آوری شده از سفارتخانه‌ها كه برای تحلیل‌گران بسیار سودمند می‌باشد به عنوان یك وظیفه اطلاعاتی محسوب نمی‌شود (بودجه آن نیز مانند دیگر سازمان‌ها از این مدل تبعیت نمی‌كند).
 وظیفه اصلی اداره تحقیقات فدرال (اف. بی. آی) با موضوعات ضد تروریسم و ضد جاسوسی ارتباط دارد. بعد از وقایع سپتامبر 2001 ، ماموریت‌های اف.بی.آی متحول گردید و به شدت افزایش یافت. تعدادی تحلیل‌گر جدید استخدام گردیدند و اف.بی.آی دریافت كه وظایف اطلاعاتی تابع تلاش‌های سنتی اجرای قانون نمی‌باشد و مهمتر از همه آنكه توقع می‌رود دیگر سازمان‌های اطلاعاتی، اطلاعات اجرای قانون را با استفاده از محصولات تمامی منابع به پیش برانند.
 سازمان‌های اطلاعاتی 4 سرویس نظامی (نیروی هوایی، ارتش، نیروی دریایی و تفنگ‌داران دریایی) به طور گسترده‌ای بر روی موضوعات مربوط به ماموریت‌های خاص خود تمركز دارند. محصولات تحلیلی این سرویس‌ها به همراه محصولات سازمان اطلاعات دفاع، مكمل وظیفه تحلیل‌گران سیا است و تحلیل موضوعات فنی اساسی را با عمق بیشتری فراهم می‌آورند.
 قانون امنیت داخلی، وزارت امنیت داخلی را مسئول همگرایی اجرای قانون و اخبار اطلاعاتی مرتبط با تهدیدات تروریستی داخلی دانسته است. معاونت تحلیل اطلاعات و مدیریت حفاظت از زیر ساختارها در این وزارتخانه در تلاش‌های ضد تروریسم درون سازمانی و به همراه اف. بی. آی مشاركت كرده و بر روی حصول اطمینان از كسب اطلاعات توسط مقامات اجرای قانون محلی و ایالتی از سازمان‌های اطلاعاتی در سطح ملی، تمركز دارد.
 گارد ساحلی كه اكنون بخشی از وزارت امنیت داخلی است در خصوص اطلاعات مرتبط با امنیت سواحل و دفاع شهری تعامل دارد.
 وزارت انرژی تحلیل برنامه‌های سلاح‌های اتمی كشورهای خارجی نظیر معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و مقوله امنیت انرژی را بر عهده دارد. این سازمان همچنین تلاش‌های قدرتمندی در خصوص ضد جاسوسی دارد.
 وزارت خزانه‌داری، درباره جمع‌آوری و پالایش اطلاعاتی كه ممكن است بر روی سیاست‌های مالی و پولی آمریكا تاثیر بگذارد، بحث می‌كند همچنین این وزارتخانه مقولات مربوط به تروریسم مالی را پوشش می‌دهد.
 سازمان مبارزه با مواد مخدر، سازمانی است مسئول اجرا قانون مواد كنترل شده قانونی و تعدیل آن در ایالات متحده.( )
سیاست‌های كلی امروزه سیا
با توجه به تحولات گسترده جهانی، سیا سیاست‌های كلی زیر را در دستور كار خود دارد :
 بوجود آوردن مراكز تخصصی و چند رشته‌ای برای تمركز كافی بر روی موضوعات پر اهمیت مانند عدم تكثیر، ضد تروریسم، ضد جاسوسی، جرم‌های سازمان یافته بین‌المللی و قاچاق مواد مخدر، محیط‌زیست و كنترل اطلاعات نیروهای مسلح.
 ایجاد همدلی قوی‌تر مابین شاخه‌های گوناگون جمع‌آوری كنندگان اطلاعاتی و تحلیل‌گران تمامی منابع.
 بر عهده گرفتن نقش فعال در تلاش‌های تحلیلی جامعه اطلاعاتی و تولید تمامی منابع تحلیل در تمامی زمینه‌ها و موضوعاتی كه بر روی امنیت ملی تاثیر دارد.
 تاثیرگذاری بر تمامی جامعه اطلاعاتی بوسیله مدیریت سرویس‌ها در مورد نگرانی‌های مشترك در زمینه تحلیل تصویرها و جمع‌آوری منابع آشكار و مشاركت با دیگر سازمان‌های اطلاعاتی در تحقیق و توسعه و جمع‌آوری فنی.( )
چارت سازمانی سیا
چارت سازمانی سیا به شكل زیر می‌باشد : ( )بودجه سیا
بودجه سیا سری است. واشنگتن پست ادعا نموده بودجه سازمان در سال 1998، 30 میلیارد دلار است. اولین سالی كه بودجه سازمان رسماً اعلام گردید بودجه سال 1997 سیا بوده است كه مبلغ آن 6/26 میلیارد دلار اعلام شده است. گفته می‌شود كه بودجه سیا در سال 2003 با افزایش صد میلیون دلاری به 7/26 میلیارد دلار افزایش یافته است.

منبع:سایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران
طبقه بندی: سیاسی،
[ پنجشنبه 15 فروردین 1392 ] [ 03:27 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان(عج) ]
درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت مقابله با وبلاگهاوسایت هایی که هدف بد جلوه نشان دادن بسیج وبسیجی وسپاه وسپاهی را دارند راه اندازی شده است.امید است بایاری شما به اهداف این وبلاگ دست یابیم.
___________________________
کسانی که قصد همکاری دارند می توانند به من ایمیل بزنند.(فقط در زمینه وبلاگ)
vaja00313@gmail.com
یاعلی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
1
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
                    1